header bg

Question:

Your supervisor instructs you to purchase 240 pens and 6 staplers for the nurse’s station. Pens are purchase in sets of 6 for $2.35 per pack. Staplers are sold in sets of 2 for 12.95. How much will purchasing these products cost?

A $132.85
Explaination

240/6 = 40, 6/2=3, (40 pcks of pens x $2.35 ea.) + (3 pcks of staplers x $12.95 ea.) =$132.85